Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ildefonso Giovanni Battista Borgna, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Quilon

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateAgeEventTitle
25 May 1817BornBraida, Italy
10 Jul 183821.1ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
24 May 187154.0AppointedVicar Apostolic of Quilon, India
24 May 187154.0AppointedTitular Bishop of Amyzon
20 Aug 187154.2Ordained BishopTitular Bishop of Amyzon
1883¹65.6ResignedVicar Apostolic of Quilon, India
14 Dec 188669.6AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
4 Dec 189477.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Quilon, India

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ildefonso Giovanni Battista Borgna:
Archbishop Ildefonso Giovanni Battista Borgna O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Quilon

  • a bishop for 23.3 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 97, and Page 366

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013