Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-Marie-Fernand de Bazelaire de Ruppierre

Deceased

Archbishop Emeritus of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise)


Events

DateAgeEventTitle
4 Jan 1893BornRouen
1 Jul 191623.5Ordained PriestPriest of Nancy (-Toul), France
23 Oct 194754.8AppointedArchbishop of Chambéry, France
8 Dec 194754.9Ordained BishopArchbishop of Chambéry, France
26 Apr 196673.3ResignedArchbishop of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise), France
26 Apr 196673.3AppointedTitular Archbishop of Thibilis
10 Dec 197077.9ResignedTitular Archbishop of Thibilis
30 Jan 198188.1DiedArchbishop Emeritus of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise), France

MicroData Summary for Louis-Marie-Fernand de Bazelaire de Ruppierre:
Archbishop Louis-Marie-Fernand de Bazelaire de Ruppierre (born , died ) Archbishop Emeritus of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise)

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 126

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013