Catholic-Hierarchy DC

Joseph Cardinal Wendel

Deceased

Archbishop of München und Freising {Munich}

Cardinal-Priest of Santa Maria Nuova

Bishop of Germany, Military


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1901BornBlieskastel
30 Oct 192726.4Ordained PriestPriest of Speyer, Germany
4 Apr 194139.9AppointedCoadjutor Bishop of Speyer, Germany
4 Apr 194139.9AppointedTitular Bishop of Lebessus
29 Jun 194140.1Ordained BishopTitular Bishop of Lebessus
20 May 194342.0SucceededBishop of Speyer, Germany
4 Jun 194342.0InstalledBishop of Speyer, Germany
9 Aug 195251.2AppointedArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
7 Nov 195251.4InstalledArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
12 Jan 195351.6Elevated to Cardinal
12 Jan 195351.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria Nuova
4 Feb 195654.7AppointedBishop of Germany, Military
31 Dec 196059.6DiedArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany

MicroData Summary for Joseph Wendel:
Cardinal Joseph Wendel (born , died ) Archbishop of München und Freising {Munich}

  • a priest for 33.2 years
  • a bishop for 19.5 years
  • a cardinal for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013