Catholic-Hierarchy DC

Joseph Cardinal Schröffer

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation of Seminaries and Universities

Cardinal-Deacon of San Saba


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1903BornIngolstadt
28 Oct 192825.7Ordained PriestPriest of Eichstätt, Germany
23 Jul 194845.4AppointedBishop of Eichstätt, Germany
21 Sep 194845.6Ordained BishopBishop of Eichstätt, Germany
17 May 196764.2AppointedSecretary of the Congregation of Seminaries and Universities
2 Jan 196864.9AppointedTitular Archbishop of Volturnum
24 May 197673.3AppointedCardinal-Deacon of San Saba
24 May 197673.3Elevated to Cardinal
24 May 197673.3ResignedSecretary of the Congregation of Seminaries and Universities
7 Sep 198380.5DiedSecretary Emeritus of the Congregation of Seminaries and Universities

MicroData Summary for Joseph Schröffer:
Cardinal Joseph Schröffer (born , died ) Secretary Emeritus of Seminaries and Universities

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 35.0 years
  • a cardinal for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 97

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013