Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Julijonas Steponavicius

Deceased

Archbishop of Vilnius


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1911BornGerveciai
21 Jun 193624.7Ordained PriestPriest
22 May 195543.6AppointedAuxiliary Bishop of Panevėžys, Lithuania
22 May 195543.6AppointedTitular Bishop of Antarados
11 Sep 195543.9Ordained BishopTitular Bishop of Antarados
8 Dec 195746.1AppointedApostolic Administrator of Vilnius, Lithuania
10 Mar 198977.4AppointedArchbishop of Vilnius, Lithuania
18 Jun 199179.7DiedArchbishop of Vilnius, Lithuania

MicroData Summary for Julijonas Steponavicius:
Archbishop Julijonas Steponavicius (born , died ) Archbishop of Vilnius

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 35.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013