Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Roger Lawrence Schwietz, O.M.I.

Archbishop of Anchorage, Alaska

Apostolic Administrator of Fairbanks, Alaska


Events

DateAgeEventTitle
3 Jul 1940 BornSaint Paul, MN
20 Dec 196727.5Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
12 Dec 198949.4AppointedBishop of Duluth, Minnesota, USA
2 Feb 199049.6Ordained BishopBishop of Duluth, Minnesota, USA
18 Jan 200059.5AppointedCoadjutor Archbishop of Anchorage, Alaska, USA
24 Mar 200059.7InstalledCoadjutor Archbishop of Anchorage, Alaska, USA
3 Mar 200160.7SucceededArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
16 Jan 200867.5AppointedApostolic Administrator of Juneau, Alaska, USA
19 Jan 200968.5ResignedApostolic Administrator of Juneau, Alaska, USA
20 Sep 201373.2AppointedApostolic Administrator of Fairbanks, Alaska, USA

MicroData Summary for Roger Lawrence Schwietz:
Archbishop Roger Lawrence Schwietz O.M.I. (born ) Archbishop of Anchorage

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Anchorage.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Jan 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 119, Number 10,690
  • ab: Bollettino, 20 Sep 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 10 Nov 2013