Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Agostino Saba

Deceased

Archbishop of Sassari


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1888BornSerdiana
10 Aug 191425.7Ordained PriestPriest of Ogliastra, Italy
25 Aug 195364.8AppointedBishop of Nicotera e Tropea, Italy
4 Oct 195364.9Ordained BishopBishop of Nicotera e Tropea, Italy
16 Mar 196172.3AppointedArchbishop of Sassari, Italy
19 Feb 196273.3DiedArchbishop of Sassari, Italy

MicroData Summary for Agostino Saba:
Archbishop Agostino Saba (born , died ) Archbishop of Sassari

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013