Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Guglielmo Motolese

Deceased

Archbishop Emeritus of Taranto


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1910BornMartina Franca
7 Dec 193323.1Ordained PriestPriest of Taranto, Italy
21 Jun 195241.6AppointedAuxiliary Bishop of Taranto, Italy
21 Jun 195241.6AppointedTitular Bishop of Eutyme
7 Oct 195241.9Ordained BishopTitular Bishop of Eutyme
16 Jan 196251.2AppointedArchbishop of Taranto, Italy
14 May 197463.5AppointedBishop of Castellaneta, Italy
27 Sep 198069.9ResignedBishop of Castellaneta, Italy
10 Oct 198776.9RetiredArchbishop of Taranto, Italy
5 Jun 200594.6DiedArchbishop Emeritus of Taranto, Italy

MicroData Summary for Guglielmo Motolese:
Archbishop Guglielmo Motolese (born , died ) Archbishop Emeritus of Taranto

  • a priest for 71.5 years
  • a bishop for 52.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 89
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013