Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luis Aníbal Rodríguez Pardo

Deceased

Archbishop Emeritus of Santa Cruz de la Sierra


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1915BornPunata
15 May 193823.3Ordained PriestPriest
6 Jun 195237.4AppointedAuxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
6 Jun 195237.4AppointedTitular Bishop of Thennesus
5 Oct 195237.7Ordained BishopTitular Bishop of Thennesus
17 Jun 195338.4AppointedBishop of Oruro, Bolivia
28 Jul 195641.5AppointedCoadjutor Bishop of Cochabamba, Bolivia
28 Jul 195641.5AppointedTitular Bishop of Gergis
22 May 195843.4AppointedBishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
5 Aug 195843.6InstalledBishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
26 Jul 196146.5AppointedBishop of Bolivia, Military
30 Jul 197560.5AppointedArchbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
6 Feb 199176.1RetiredArchbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
26 Mar 200489.2DiedArchbishop Emeritus of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia

MicroData Summary for Luis Aníbal Rodríguez Pardo:
Archbishop Luis Aníbal Rodríguez Pardo (born , died ) Archbishop Emeritus of Santa Cruz de la Sierra

  • a priest for 65.9 years
  • a bishop for 51.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013