Catholic-Hierarchy DC

Archbishop René Fernández Apaza

Deceased

Archbishop Emeritus of Cochabamba


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1924BornPadilla
28 Nov 194824.9Ordained PriestPriest
2 Mar 196844.1AppointedBishop of Oruro, Bolivia
21 Apr 196844.3Ordained BishopBishop of Oruro, Bolivia
30 Jul 197551.6AppointedBishop of Bolivia, Military
21 Nov 198157.9AppointedCoadjutor Archbishop of Sucre, Bolivia
30 Nov 198359.9SucceededArchbishop of Sucre, Bolivia
17 May 198662.4ResignedBishop of Bolivia, Military
16 Apr 198864.3AppointedArchbishop of Cochabamba, Bolivia
8 Jul 199975.5RetiredArchbishop of Cochabamba, Bolivia
14 Aug 201389.6DiedArchbishop Emeritus of Cochabamba, Bolivia

MicroData Summary for René Fernández Apaza:
Archbishop René Fernández Apaza (born , died ) Archbishop Emeritus of Cochabamba

  • a priest for 64.7 years
  • a bishop for 45.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 122
  • d: CB, 14 Aug 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013