Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ferdinando Fulgencio Pasini, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan]


Events

DateAgeEventTitle
2 Apr 1897BornSan Donŗ di Piave, Italy
191214.7ProfessedMember of Order of Friars Minor
17 Mar 192326.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
4 Jun 193235.2AppointedPrefect of SanyŁan [Sanyuan], China
13 Jul 194447.3AppointedTitular Bishop of Byblus
13 Jul 194447.3AppointedVicar Apostolic of SanyŁan [Sanyuan], China
17 Dec 194447.7Ordained BishopTitular Bishop of Byblus
11 Apr 194649.0AppointedBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
1983²85.7ResignedBishop of Sanyuan [SanyŁan], China
17 Apr 198588.0DiedBishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Ferdinando Fulgencio Pasini:
Bishop Ferdinando Fulgencio Pasini O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Sanyuan [SanyŁan]

  • a priest for 62.1 years
  • a bishop for 40.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1944, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013