Catholic-Hierarchy DC

Antony Cardinal Padiyara

Deceased

Major Archbishop Emeritus of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabarese)

Cardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” a Monte Verde


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1921BornManimala
19 Dec 194524.9Ordained PriestPriest of Coimbatore, India
3 Jul 195534.4AppointedBishop of Ootacamund, India
16 Oct 195534.7Ordained BishopBishop of Ootacamund, India
14 Jun 197049.3AppointedArchbishop of Changanacherry (Syro-Malabarese), India
23 Apr 198564.2AppointedArchbishop of Ernakulam (Syro-Malabarese), India
28 Jun 198867.4Elevated to Cardinal
28 Jun 198867.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” a Monte Verde
16 Dec 199271.8AppointedMajor Archbishop of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabarese), India
11 Nov 199675.8RetiredMajor Archbishop of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabarese), India
23 Mar 200079.1DiedMajor Archbishop Emeritus of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabarese), India

MicroData Summary for Antony Padiyara:
Antony Cardinal Padiyara (born , died ) Major Archbishop Emeritus of Ernakulam-Angamaly

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 44.4 years
  • a cardinal for 11.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Deceased Cardinals (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 90
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 31 Jul 2014