Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Albert Vincent D’Souza

Deceased

Archbishop Emeritus of Calcutta


Events

DateAgeEventTitle
5 Apr 1904BornBijay
3 Dec 192824.6Ordained PriestPriest of Mangalore, India
5 Feb 195954.8AppointedAuxiliary Bishop of Mysore, India
5 Feb 195954.8AppointedTitular Bishop of Semnea
31 Mar 195954.9Ordained BishopTitular Bishop of Semnea
8 Aug 196258.3AppointedArchbishop of Calcutta, India
29 May 196965.1ResignedArchbishop of Calcutta, India
29 May 196965.1AppointedTitular Archbishop of Luperciana
11 Jan 197166.7ResignedTitular Archbishop of Luperciana
14 Aug 197773.3DiedArchbishop Emeritus of Calcutta, India

MicroData Summary for Albert Vincent D’Souza:
Archbishop Albert Vincent D’Souza (born , died ) Archbishop Emeritus of Calcutta

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015