Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Abraham Kattumana

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Titular Archbishop of Cebarades


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1944Born
3 May 196925.2Ordained PriestPriest of Ernakulam (Syro-Malabar), India
8 May 199147.2AppointedTitular Archbishop of Cebarades
8 May 199147.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Ghana
8 May 199147.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Togo
8 May 199147.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Benin
3 Aug 199147.5Ordained BishopTitular Archbishop of Cebarades
16 Dec 199248.9AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
4 Apr 199551.2DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Abraham Kattumana
Archbishop Abraham Kattumana (born , died ) Official of Roman Curia - Other

EventPlace
Birth PlaceThottakam

  • a priest for 25.9 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,462
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast