Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Pío López Estrada

Deceased

Archbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa), Veracruz


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1891BornJojutla
28 Oct 191423.4Ordained PriestPriest
16 Jun 193443.1AppointedBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
5 Aug 193443.2Ordained BishopBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
11 Oct 193948.4AppointedBishop of Veracruz-Jalapa, México
7 Dec 193948.5InstalledBishop of Veracruz-Jalapa, México
13 Jul 195160.1AppointedArchbishop of Veracruz-Jalapa, México
18 Apr 196876.9RetiredArchbishop of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México
18 Apr 196876.9AppointedTitular Archbishop of Druas
31 Dec 197079.6ResignedTitular Archbishop of Druas
11 Aug 197180.2DiedArchbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México

MicroData Summary for Manuel Pío López Estrada:
Archbishop Manuel Pío López Estrada (born , died ) Archbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa)

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015