Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Abraham Martínez Betancourt

Deceased

Bishop Emeritus of Tacámbaro, Michoacán


Events

DateAgeEventTitle
16 Mar 1903BornPeribán
28 Oct 192825.6Ordained PriestPriest
17 Jul 194037.3AppointedBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
20 Oct 194037.6Ordained BishopBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
5 Jun 197976.2RetiredBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
8 Apr 198279.1DiedBishop Emeritus of Tacámbaro, Michoacán, México

MicroData Summary for José Abraham Martínez Betancourt:
Bishop José Abraham Martínez Betancourt (born , died ) Bishop Emeritus of Tacámbaro

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 41.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013