Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Sergio Obeso Rivera

Archbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa), Veracruz


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1931 BornJalapa
31 Oct 195423.0Ordained PriestPriest of Veracruz-Jalapa, México
30 Apr 197139.5AppointedBishop of Papantla, Puebla, México
21 Jun 197139.6Ordained BishopBishop of Papantla, Puebla, México
15 Jan 197442.2AppointedCoadjutor Archbishop of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México
15 Jan 197442.2AppointedTitular Archbishop of Uppenna
28 Feb 197442.3InstalledCoadjutor Archbishop of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México
12 Mar 197947.4SucceededArchbishop of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México
10 Apr 200775.4RetiredArchbishop of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México

MicroData Summary for Sergio Obeso Rivera:
Archbishop Sergio Obeso Rivera (born ) Archbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Jalapa (Xalapa).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 10 Apr 2007

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 Mar 2014