Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacio Lehonor Arroyo

Deceased

Bishop Emeritus of Tuxpan, Veracruz


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1907BornPerote
21 Dec 192922.4Ordained PriestPriest of Jalapa (Xalapa), Veracruz, México
15 Jan 196355.5AppointedBishop of Tuxpan, Veracruz, México
25 Mar 196355.7Ordained BishopBishop of Tuxpan, Veracruz, México
2 Sep 198275.1RetiredBishop of Tuxpan, Veracruz, México
7 Dec 199689.4DiedBishop Emeritus of Tuxpan, Veracruz, México

MicroData Summary for Ignacio Lehonor Arroyo:
Bishop Ignacio Lehonor Arroyo (born , died ) Bishop Emeritus of Tuxpan

  • a priest for 67.0 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013