Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jose Maria Ignacio Montes de Oca y Obregón

Deceased

Bishop of San Luis Potosí

Titular Archbishop of Caesarea Ponti


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1840BornGuanajuato
28 Feb 186322.7Ordained PriestPriest
6 Mar 187130.7AppointedBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
12 Mar 187130.7Ordained BishopBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
8 Jun 187131.0InstalledBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
19 Sep 187939.2AppointedBishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
2 Jun 188039.9InstalledBishop of Linares o Nueva León, Nuevo León, México
13 Nov 188444.4AppointedBishop of San Luis Potosí, México
14 Feb 188544.6InstalledBishop of San Luis Potosí, México
7 May 192079.9AppointedTitular Archbishop of Caesarea Ponti
19 Aug 192181.1DiedBishop of San Luis Potosí, México

MicroData Summary for Jose Maria Ignacio Montes de Oca y Obregón:
Archbishop Jose Maria Ignacio Montes de Oca y Obregón (born , died ) Bishop of San Luis Potosí

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 50.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 207, and Page 344
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 353
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 99

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013