Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henri Lécroart, S.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Sienhsien [Xianxian]

Titular Bishop of Anchialus


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1864BornLille, France
188318.2ProfessedMember of Society of Jesus
28 Aug 189732.8Ordained PriestPriest of Society of Jesus
30 Jul 191752.7AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Southeastern Chi-Li {Ce-Li Meridio-Orientale}, China
30 Jul 191752.7AppointedTitular Bishop of Anchialus
7 Feb 191853.3Ordained BishopTitular Bishop of Anchialus
23 Dec 191955.1SucceededVicar Apostolic of Southeastern Chi-Li {Ce-Li Meridio-Orientale}, China
2 Dec 193773.1ResignedVicar Apostolic of Sienhsien [Xianxian], China
17 Aug 194075.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Sienhsien [Xianxian], China

MicroData Summary for Henri Lécroart:
Bishop Henri Lécroart S.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Sienhsien [Xianxian]

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 53
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013