Catholic-Hierarchy DC

Bishop Casimir Rembert Kowalski, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Wuchang [Wuchang], China


Events

DateAgeEventTitle
23 Dec 1884Born
22 Jun 191126.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
24 Nov 194156.9AppointedVicar Apostolic of Wuchang [Wuchang], China
24 Nov 194156.9AppointedTitular Bishop of Ipsus
11 Jan 194257.0Ordained BishopTitular Bishop of Ipsus
11 Apr 194661.3AppointedBishop of Wuchang [Wuchang], China
27 Nov 197085.9DiedBishop of Wuchang [Wuchang], China

MicroData Summary for Casimir Rembert Kowalski
Bishop Casimir Rembert Kowalski O.F.M. (born , died ) Bishop of Wuchang [Wuchang]

EventPlace
Birth PlaceCalumet, MI, Diocese of Sault Sainte Marie and Marquette, Michigan, USA, USA
Ordained BishopWuchang, Vicariate Apostolic of Wuchang [Wuchang]
Death PlaceCincinnati, Archdiocese of Cincinnati, Ohio, USA

  • a priest for 59.4 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,942, Number 3
  • b: Bishops-In-China.com, 12 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast