Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael Joseph Kaniecki, S.J. †

Deceased

Bishop of Fairbanks, Alaska


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1935BornDetroit, MI
5 Jun 196530.1Ordained PriestPriest of Society of Jesus
8 Mar 198448.9AppointedCoadjutor Bishop of Fairbanks, Alaska, USA
1 May 198449.1Ordained BishopCoadjutor Bishop of Fairbanks, Alaska, USA
1 Jun 198550.1SucceededBishop of Fairbanks, Alaska, USA
28 Jul 198550.3InstalledBishop of Fairbanks, Alaska, USA
6 Aug 200065.3DiedBishop of Fairbanks, Alaska, USA

MicroData Summary for Michael Joseph Kaniecki:
Bishop Michael Joseph Kaniecki S.J. (born , died ) Bishop of Fairbanks

  • a priest for 35.2 years
  • a bishop for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013