Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francis Thomas Hurley

Deceased

Archbishop Emeritus of Anchorage, Alaska, USA


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1927Born
16 Jun 195124.4Ordained PriestPriest of San Francisco, California, USA
4 Feb 197043.0AppointedAuxiliary Bishop of Juneau, Alaska, USA
4 Feb 197043.0AppointedTitular Bishop of Daimlaig
19 Mar 197043.1Ordained BishopTitular Bishop of Daimlaig
20 Jul 197144.5AppointedBishop of Juneau, Alaska, USA
8 Sep 197144.6InstalledBishop of Juneau, Alaska, USA
4 May 197649.3AppointedArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
8 Jul 197649.4InstalledArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
3 Mar 200174.1ResignedArchbishop of Anchorage, Alaska, USA
10 Jan 201688.9DiedArchbishop Emeritus of Anchorage, Alaska, USA

MicroData Summary for Francis Thomas Hurley (VIAF: 91452233)
Archbishop Francis Thomas Hurley (born , died ) Archbishop Emeritus of Anchorage

EventPlace
Birth PlaceSan Francisco

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 45.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 11 Jan 2016
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 230, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast