Catholic-Hierarchy DC

John Carmel Cardinal Heenan

Deceased

Archbishop of Westminster, England

Cardinal-Priest of San Silvestro in Capite


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1905BornIlford, Essex
6 Jul 193025.4Ordained PriestPriest of Brentwood, England, Great Britain
27 Jan 195146.0AppointedBishop of Leeds, England, Great Britain
12 Mar 195146.1Ordained BishopBishop of Leeds, England, Great Britain
2 May 195752.3AppointedArchbishop of Liverpool, England, Great Britain
16 Jul 195752.5InstalledArchbishop of Liverpool, England, Great Britain
2 Sep 196358.6AppointedArchbishop of Westminster, England, Great Britain
22 Feb 196560.1Elevated to Cardinal
22 Feb 196560.1AppointedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
7 Nov 197570.8DiedArchbishop of Westminster, England, Great Britain

MicroData Summary for John Carmel Heenan:
John Carmel Cardinal Heenan (born , died ) Archbishop of Westminster

  • a priest for 45.3 years
  • a bishop for 24.7 years
  • a cardinal for 10.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 17
  • obp: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)
  • b/c1: Arundel to Zabi, Page 117, and Page 118

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 13 Nov 2014