Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Joseph Casey

Deceased

Bishop Emeritus of Brentwood, England


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1913BornStoke Newington, London
3 Jun 193925.5Ordained PriestPriest of Westminster, England, Great Britain
23 Dec 196552.0AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
23 Dec 196552.0AppointedTitular Bishop of Sufar
2 Feb 196652.2Ordained BishopTitular Bishop of Sufar
2 Dec 196956.0AppointedBishop of Brentwood, England, Great Britain
2 Feb 197056.2InstalledBishop of Brentwood, England, Great Britain
12 Dec 197966.0ResignedBishop of Brentwood, England, Great Britain
26 Jan 199985.1DiedBishop Emeritus of Brentwood, England, Great Britain

MicroData Summary for Patrick Joseph Casey:
Bishop Patrick Joseph Casey (born , died ) Bishop Emeritus of Brentwood

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 32.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c1: Arundel to Zabi, Page 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015