Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan Antonio Flores Santana

Deceased

Archbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic


Events

DateAgeEventTitle
3 Jul 1927Born
12 Jul 195326.0Ordained PriestPriest
24 Apr 196638.8AppointedBishop of La Vega, Dominican Republic
12 Jun 196638.9Ordained BishopBishop of La Vega, Dominican Republic
13 Jul 199265.0AppointedBishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
14 Feb 199466.6AppointedArchbishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
16 Jul 200376.0RetiredArchbishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
9 Nov 201487.3DiedArchbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic

MicroData Summary for Juan Antonio Flores Santana
Archbishop Juan Antonio Flores Santana (born , died ) Archbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros

EventPlace
Birth PlaceBocas de Licey-Tamboril

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 48.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 9 Nov 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 30 May 2020

Quantcast