Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe De Andrea

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Kuwait

Titular Archbishop of Antium


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1930BornRivarolo Canavese, Italy
21 Jun 195323.1Ordained PriestPriest of Consolata Missionaries
195827.6IncardinatedPriest of Greensburg, Pennsylvania, USA
28 Jun 200171.1AppointedTitular Archbishop of Antium
28 Jun 200171.1AppointedApostolic Nuncio to Kuwait
28 Jun 200171.1AppointedApostolic Nuncio to Bahrain
28 Jun 200171.1AppointedApostolic Nuncio to Yemen
20 Sep 200171.4Ordained BishopTitular Archbishop of Antium
29 Nov 200373.6AppointedApostolic Nuncio to Qatar
26 Aug 200575.3RetiredApostolic Nuncio to Kuwait
26 Aug 200575.3RetiredApostolic Nuncio to Bahrain
26 Aug 200575.3RetiredApostolic Nuncio to Yemen
26 Aug 200575.3RetiredApostolic Nuncio to Qatar
29 Jun 201686.1DiedApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait

MicroData Summary for Giuseppe De Andrea
Archbishop Giuseppe De Andrea (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Kuwait

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 14.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 27 Aug 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,051
  • r/d: CB, 29 Jun 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 1 Jul 2016