Catholic-Hierarchy DC

Bishop George To Bata

Deceased

Auxiliary Bishop of Rabaul

Titular Bishop of Saia Maior


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1925BornMalagunan
15 Nov 195328.3Ordained PriestPriest of Rabaul, Papua New Guinea
27 Apr 197852.7AppointedAuxiliary Bishop of Rabaul, Papua New Guinea
27 Apr 197852.7AppointedTitular Bishop of Saia Maior
15 Aug 197853.0Ordained BishopTitular Bishop of Saia Maior
7 Mar 199569.6DiedAuxiliary Bishop of Rabaul, Papua New Guinea

MicroData Summary for George To Bata:
Bishop George To Bata (born , died ) Auxiliary Bishop of Rabaul

  • a priest for 41.3 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013