Catholic-Hierarchy DC

Santiago Luis Cardinal Copello

Deceased

Chancellor of the Apostolic Chancery

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1880BornSan Isidro
28 Oct 190222.8Ordained PriestPriest of La Plata, Argentina
8 Nov 191838.8AppointedAuxiliary Bishop of La Plata, Argentina
8 Nov 191838.8AppointedTitular Bishop of Aulon
30 Mar 191939.2Ordained BishopTitular Bishop of Aulon
15 May 192848.4AppointedAuxiliary Bishop of Buenos Aires, Argentina
12 Jun 192848.4AppointedVicar Apostolic of Argentina, Military
20 Oct 193252.8AppointedArchbishop of Buenos Aires, Argentina
18 Dec 193252.9InstalledArchbishop of Buenos Aires, Argentina
16 Dec 193555.9Elevated to Cardinal
19 Dec 193555.9AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
25 Mar 195979.2ResignedArchbishop of Buenos Aires, Argentina
25 Mar 195979.2AppointedChancellor of the Apostolic Chancery
14 Dec 195979.9AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
9 Feb 196787.1DiedChancellor of the Apostolic Chancery

MicroData Summary for Santiago Luis Copello:
Cardinal Santiago Luis Copello (born , died ) Chancellor of Apostolic Chancery

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 47.9 years
  • a cardinal for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 18
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013