Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Conti

Archbishop Emeritus of Fermo, Italy


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1941 Born
26 Jun 196524.0Ordained PriestPriest of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
28 Jun 199655.0AppointedBishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy
21 Sep 199655.3Ordained BishopBishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy
13 Apr 200664.8AppointedArchbishop of Fermo, Italy
4 Jun 200665.0InstalledArchbishop of Fermo, Italy
3 Jun 201372.0AppointedApostolic Administrator of Ascoli Piceno, Italy
10 May 201472.9CeasedApostolic Administrator of Ascoli Piceno, Italy
14 Sep 201776.2RetiredArchbishop of Fermo, Italy

MicroData Summary for Luigi Conti
Archbishop Luigi Conti (born ) Archbishop Emeritus of Fermo

EventPlace
Birth PlaceUrbania
Ordained BishopSan Giovanni in Laterano, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Fermo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 13 Apr 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 146, Number 12,795
  • ab: CB, 10 Jun 2013
  • r: Bollettino, 14 Sep 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast