Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armando Martín Gutiérrez, F.A.M.

Bishop of Bacabal, Maranho


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1954 BornMadrid, Spain
8 Sep 197419.7ProfessedMember of Congregation of the Sons of Merciful Love
6 Oct 197924.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Sons of Merciful Love
2 Nov 200651.9AppointedBishop of Bacabal, Maranho, Brazil
5 Jan 200752.1Ordained BishopBishop of Bacabal, Maranho, Brazil
11 Feb 200752.2InstalledBishop of Bacabal, Maranho, Brazil

MicroData Summary for Armando Martín Gutiérrez:
Bishop Armando Martín Gutiérrez F.A.M. (born ) Bishop of Bacabal

Please contact the Bishop through the Diocese of Bacabal.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 2 Nov 2006
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 188, Number 15,319

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013