Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ugo Donato Bianchi

Deceased

Archbishop of Urbino-Urbania-Sant’Angelo in Vado, Italy


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1930Born
18 Apr 195424.1Ordained PriestPriest
23 May 197747.2AppointedArchbishop of Urbino, Italy
23 May 197747.2AppointedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
3 Jul 197747.3Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
30 Sep 198656.6AppointedArchbishop of Urbino-Urbania-Sant’Angelo in Vado, Italy
4 Apr 199969.1DiedArchbishop of Urbino-Urbania-Sant’Angelo in Vado, Italy

MicroData Summary for Ugo Donato Bianchi
Archbishop Ugo Donato Bianchi (born , died ) Archbishop of Urbino-Urbania-Sant’Angelo in Vado

EventPlace
Birth PlacePennabilli

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast