Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Castro Ruiz

Deceased

Archbishop Emeritus of Yucatán


Events

DateAgeEventTitle
9 Nov 1918BornMorelia
19 Jun 194324.6Ordained PriestPriest
21 Jul 196546.7AppointedAuxiliary Bishop of Yucatán, México
21 Jul 196546.7AppointedTitular Bishop of Cincari
27 Dec 196547.1Ordained BishopTitular Bishop of Cincari
20 Sep 196950.9AppointedArchbishop of Yucatán, México
15 Mar 199576.3RetiredArchbishop of Yucatán, México
18 Nov 200890.0DiedArchbishop Emeritus of Yucatán, México

MicroData Summary for Manuel Castro Ruiz:
Archbishop Manuel Castro Ruiz (born , died ) Archbishop Emeritus of Yucatán

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 42.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 26 Sep 2014