Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Martín del Campo Padilla

Deceased

Archbishop of Morelia, Michoacán


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1904BornMorelia
30 Oct 192723.8Ordained PriestPriest
3 Aug 194642.5AppointedCoadjutor Bishop of León, Guanajuato, México
3 Aug 194642.5AppointedTitular Bishop of Aulon
27 Oct 194642.7Ordained BishopTitular Bishop of Aulon
26 Dec 194844.9SucceededBishop of León, Guanajuato, México
10 Jun 196561.4AppointedCoadjutor Archbishop of Morelia, Michoacán, México
10 Jun 196561.4AppointedTitular Archbishop of Vadesi
7 Feb 197066.0SucceededArchbishop of Morelia, Michoacán, México
6 Apr 197268.2DiedArchbishop of Morelia, Michoacán, México

MicroData Summary for Manuel Martín del Campo Padilla:
Archbishop Manuel Martín del Campo Padilla (born , died ) Archbishop of Morelia

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 25.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013