Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luis María Martínez y Rodríguez

Deceased

Archbishop of México, Federal District


Events

DateAgeEventTitle
9 Jun 1881BornMolinos de Caballero
20 Nov 190423.4Ordained PriestPriest of Michoacán, México
8 Jun 192342.0AppointedAuxiliary Bishop of Michoacán, México
8 Jun 192342.0AppointedTitular Bishop of Anemurium
30 Sep 192342.3Ordained BishopTitular Bishop of Anemurium
10 Nov 193453.4AppointedCoadjutor Archbishop of Morelia, Michoacán, México
20 Feb 193755.7AppointedArchbishop of México, Federal District
14 Apr 193755.8InstalledArchbishop of México, Federal District
9 Feb 195674.7DiedArchbishop of México, Federal District

MicroData Summary for Luis María Martínez y Rodríguez:
Archbishop Luis María Martínez y Rodríguez (born , died ) Archbishop of México

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013