Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domingo Jafet Herrera Castillo

Deceased

Auxiliary Bishop of Yucatán

Titular Bishop of Gegi


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1916BornAcanceh
21 Dec 194024.6Ordained PriestPriest of Yucatán, México
29 Jan 197861.7AppointedAuxiliary Bishop of Yucatán, México
29 Jan 197861.7AppointedTitular Bishop of Gegi
28 Apr 197862.0Ordained BishopTitular Bishop of Gegi
1 Jun 198165.0DiedAuxiliary Bishop of Yucatán, México

MicroData Summary for Domingo Jafet Herrera Castillo:
Bishop Domingo Jafet Herrera Castillo (born , died ) Auxiliary Bishop of Yucatán

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 3.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013