Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Maria Capettini, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong]

Titular Bishop of Euroea in Phoenicia


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1877BornValle Lomellina, Italy
189517.9ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
9 Jun 190023.4Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
7 Apr 191942.2AppointedVicar Apostolic of Southern Shensi {Scen-Si Meridionale}, China
7 Apr 191942.2AppointedTitular Bishop of Evaria
8 Sep 191942.6Ordained BishopTitular Bishop of Evaria
3 Dec 192447.8AppointedVicar Apostolic of Hanchung [Hanzhong], China
1925²47.9ResignedVicar Apostolic of Hanchung [Hanzhong], China
1926²48.9AppointedAuxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina, Italy
1929²51.9ResignedAuxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina, Italy
6 Jul 195881.4DiedVicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Maria Capettini:
Bishop Antonio Maria Capettini P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong]

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 38.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015