Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfredo Lanfranconi, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop of Toungoo


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1888BornMandello del Lario
29 Jun 191223.5Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
1 Jul 193748.5AppointedVicar Apostolic of Toungoo, Myanmar
1 Jul 193748.5AppointedTitular Bishop of Zerta
29 Aug 193748.7Ordained BishopTitular Bishop of Zerta
1 Jan 195566.0AppointedBishop of Toungoo, Myanmar
26 Nov 195970.9DiedBishop of Toungoo, Myanmar

MicroData Summary for Alfredo Lanfranconi:
Bishop Alfredo Lanfranconi P.I.M.E. (born , died ) Bishop of Toungoo

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 22.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013