Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Hieronymus Herculanus Bumbun, O.F.M. Cap.

Archbishop of Pontianak


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1937 BornMenawai
27 Jul 196730.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
19 Dec 197538.4AppointedAuxiliary Bishop of Pontianak, Indonesia
19 Dec 197538.4AppointedTitular Bishop of Capra
27 May 197638.8Ordained BishopTitular Bishop of Capra
26 Feb 197739.6AppointedArchbishop of Pontianak, Indonesia
198244.4AppointedApostolic Administrator of Sanggau, Indonesia
199052.4ResignedApostolic Administrator of Sanggau, Indonesia

MicroData Summary for Hieronymus Herculanus Bumbun:
Archbishop Hieronymus Herculanus Bumbun O.F.M. Cap. (born ) Archbishop of Pontianak

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Pontianak.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013