Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Willem Sillekens, C.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ketapang


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1911BornRoggel, Netherlands
10 May 193624.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Passion
25 Aug 195443.1AppointedPrefect of Ketapang, Indonesia
2 Apr 196250.7AppointedBishop of Ketapang, Indonesia
17 Jun 196250.9Ordained BishopBishop of Ketapang, Indonesia
15 Mar 197967.7ResignedBishop of Ketapang, Indonesia
9 May 198169.8DiedBishop Emeritus of Ketapang, Indonesia

MicroData Summary for Gabriel Willem Sillekens:
Bishop Gabriel Willem Sillekens C.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Ketapang

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1960
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013