Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vitale Bonifacio Bertoli, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Tripoli

Titular Bishop of Attaea


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1898BornLumezzane, Italy
20 Dec 192426.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
20 Feb 194850.0AppointedPrefect of Misurata, Libya
5 Apr 195153.1AppointedVicar Apostolic of Tripoli, Libya
5 Apr 195153.1AppointedTitular Bishop of Attaea
20 May 195153.2Ordained BishopTitular Bishop of Attaea
10 Mar 196769.1DiedVicar Apostolic of Tripoli, Libya

MicroData Summary for Vitale Bonifacio Bertoli:
Bishop Vitale Bonifacio Bertoli O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Tripoli

  • a priest for 42.2 years
  • a bishop for 15.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013