Catholic-Hierarchy DC

Octavio Antonio Cardinal Beras Rojas

Deceased

Archbishop Emeritus of Santo Domingo

Cardinal-Priest of San Sisto


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1906BornSeibo
13 Aug 193326.7Ordained PriestPriest of Santo Domingo, Dominican Republic
2 May 194538.5AppointedCoadjutor Archbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
2 May 194538.5AppointedTitular Archbishop of Euchaitae
12 Aug 194538.7Ordained BishopTitular Archbishop of Euchaitae
10 Dec 196155.1SucceededArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
8 Dec 196256.1AppointedArchbishop of Dominican Republic, Military
24 May 197669.5Elevated to Cardinal
24 May 197669.5AppointedCardinal-Priest of San Sisto
15 Nov 198175.0RetiredArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
4 Apr 198275.4RetiredArchbishop of Dominican Republic, Military
30 Nov 199084.0DiedArchbishop Emeritus of Santo Domingo, Dominican Republic

MicroData Summary for Octavio Antonio Beras Rojas:
Cardinal Octavio Antonio Beras Rojas (born , died ) Archbishop Emeritus of Santo Domingo

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 45.3 years
  • a cardinal for 14.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 124
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 40
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013