Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ronald Gerard Connors, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Juan de la Maguana, Dominican Republic


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1915Born
2 Aug 193620.7ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
22 Jun 194125.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
24 Apr 197660.4AppointedCoadjutor Bishop of San Juan de la Maguana, Dominican Republic
24 Apr 197660.4AppointedTitular Bishop of Equizetum
20 Jul 197660.7Ordained BishopTitular Bishop of Equizetum
20 Jul 197761.7SucceededBishop of San Juan de la Maguana, Dominican Republic
20 Feb 199175.3RetiredBishop of San Juan de la Maguana, Dominican Republic
27 Nov 200287.0DiedBishop Emeritus of San Juan de la Maguana, Dominican Republic

MicroData Summary for Ronald Gerard Connors
Bishop Ronald Gerard Connors C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of San Juan de la Maguana

EventPlace
Birth PlaceBrooklyn, NY, USA

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 124
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast