Catholic-Hierarchy DC

Bishop István Bagi

Deceased

Auxiliary Bishop of Esztergom

Titular Bishop of Bavagaliana


Events

DateAgeEventTitle
11 Jul 1931BornKörmend
12 Jun 195523.9Ordained PriestPriest
31 Mar 197947.7AppointedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary
31 Mar 197947.7AppointedTitular Bishop of Bavagaliana
30 Apr 197947.8Ordained BishopTitular Bishop of Bavagaliana
31 Jan 198654.6DiedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for István Bagi:
Bishop István Bagi (born , died ) Auxiliary Bishop of Esztergom

  • a priest for 30.6 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013