Catholic-Hierarchy DC

Bishop Imre Kisberk

Deceased

Bishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale)


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1906BornPereszteg
22 Jun 193023.8Ordained PriestPriest
11 Mar 195144.5AppointedAuxiliary Bishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
11 Mar 195144.5AppointedTitular Bishop of Christianopolis
3 May 195144.7Ordained BishopTitular Bishop of Christianopolis
10 Jan 196962.3AppointedApostolic Administrator of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
2 Feb 197467.4AppointedBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
5 Apr 198275.6ResignedBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
24 Apr 198275.6DiedBishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale), Hungary

MicroData Summary for Imre Kisberk:
Bishop Imre Kisberk (born , died ) Bishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale)

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013