Catholic-Hierarchy DC

México

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
18 Jun 1940 Bishop Rogelio Esquivel MedinaAuxiliary Bishop of México, Federal District
1 Oct 1942 Giuseppe Cardinal BertelloPresident of the Governatorate of Vatican City State, Roman Curia
18 Nov 1943 Leonardo Cardinal SandriPrefect of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
20 Nov 1943 Bishop Roberto Octavio Balmori Cinta, M.J.Bishop of Ciudad Valles, San Luís Potosí
15 Aug 1944 Bishop Nicholas James SamraBishop of Newton (Our Lady of the Annunciation in Boston) (Melkite Greek), USA
27 Jan 1945 Bishop Juan Navarro CastellanosBishop of Tuxpan, Veracruz
1 May 1945 Bishop Felipe Padilla CardonaBishop of Ciudad Obregón, Sonora
21 Jun 1945 Bishop José Raúl Vera López, O.P.Bishop of Saltillo, Coahuila
4 Jul 1945 Bishop Jesús Antonio Lerma NolascoAuxiliary Bishop of México, Federal District
9 Sep 1945 Bishop José Benjamín Castillo PlascenciaBishop of Celaya, Guanajuato
30 Jan 1946 Archbishop Christophe Louis Yves Georges PierreApostolic Nuncio to United States of America
28 Apr 1946 Bishop Salvador Rangel Mendoza, O.F.M.Bishop of Chilpancingo-Chilapa, Guerrero
7 May 1946 Archbishop Jesús Carlos Cabrero RomeroArchbishop of San Luis Potosí
28 May 1946 Bishop Marcelino Hernández RodríguezBishop of Colima
3 Jun 1946 Bishop Francisco Javier Chavolla RamosBishop of Toluca, México

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.9, 9 Jun 2019; Data: 9 Jul 2019

Quantcast