Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Tsui Shou-hsün

Deceased

Bishop of Yongnian [Yüngnien]


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1877BornSiaohsien
19 Mar 190426.6Ordained PriestPriest
1 Jun 192951.8AppointedPrefect of Yüngnien [Weixian], China
16 Mar 193355.6AppointedTitular Bishop of Tanais
16 Mar 193355.6AppointedVicar Apostolic of Yüngnien [Weixian], China
11 Jun 193355.8Ordained BishopTitular Bishop of Tanais
11 Apr 194668.7AppointedBishop of Yongnian [Yüngnien], China
1953²75.4DiedBishop of Yongnian [Yüngnien], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Joseph Tsui Shou-hsün:
Bishop Joseph Tsui Shou-hsün (born , died 1953) Bishop of Yongnian [Yüngnien]

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015