Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stanislaw Adam Sygnet

Deceased

Auxiliary Bishop of Sandomierz

Titular Bishop of Sufasar


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1924BornKrepa Koscielna
25 May 195227.7Ordained PriestPriest of Sandomierz, Poland
20 Sep 197652.0AppointedAuxiliary Bishop of Sandomierz, Poland
20 Sep 197652.0AppointedTitular Bishop of Sufasar
24 Oct 197652.1Ordained BishopTitular Bishop of Sufasar
1 Nov 198561.2DiedAuxiliary Bishop of Sandomierz, Poland

MicroData Summary for Stanislaw Adam Sygnet:
Bishop Stanislaw Adam Sygnet (born , died ) Auxiliary Bishop of Sandomierz

  • a priest for 33.4 years
  • a bishop for 9.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013