Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Streicher, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Uganda

Titular Archbishop of Brysis


Events

DateAgeEventTitle
29 Jul 1863BornWasselnheim, France
23 Sep 188724.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
1 Feb 189733.5AppointedVicar Apostolic of Northern Victoria Nyanza {Victoria-Nyanza Settentrionale}, Uganda
1 Feb 189733.5AppointedTitular Bishop of Thabraca
15 Aug 189734.0Ordained BishopTitular Bishop of Thabraca
15 Jan 191551.5AppointedVicar Apostolic of Uganda
2 Jun 193369.8ResignedVicar Apostolic of Uganda
2 Jun 193369.8AppointedTitular Archbishop of Brysis
7 Jun 195288.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Uganda

MicroData Summary for Henri Streicher:
Archbishop Henri Streicher M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Uganda

  • a priest for 64.7 years
  • a bishop for 54.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 543

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013