Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henri Martin Mekkelholt, S.C.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Palembang

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1896BornLonneker, Netherlands
18 Jul 192630.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
19 Jan 193437.9AppointedPrefect of Benkoelen, Indonesia
11 Jul 193943.4AppointedTitular Bishop of Athyra
11 Jul 193943.4AppointedVicar Apostolic of Palembang, Indonesia
29 Oct 193943.7Ordained BishopTitular Bishop of Athyra
3 Jan 196164.9AppointedBishop of Palembang, Indonesia
5 Apr 196367.1ResignedBishop of Palembang, Indonesia
5 Apr 196367.1AppointedTitular Bishop of Dausara
26 Dec 196973.8DiedBishop Emeritus of Palembang, Indonesia

MicroData Summary for Henri Martin Mekkelholt:
Bishop Henri Martin Mekkelholt S.C.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Palembang

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013